Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2022-01-12

Jak dbać o cerę trądzikową? Sposoby i produkty na trądzik różowaty

Trądzik kojarzy nam się przede wszystkim z okresem dojrzewania, kiedy wiele nastolatków musi walczyć z niedoskonałościami cery wywołanymi trądzikiem pospolitym. Mimo swojej nazwy trądzik różowaty nie ma jednak nic wspólnego z trądzikiem młodzieńczym. Jest to jedna z najczęstszych chorób skóry, z którą borykają się osoby dorosłe. Trądzik różowaty zaczyna się rozwijać najczęściej pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. Jego wstępnym etapem jest uporczywe zaczerwienienie twarzy, które może pojawiać się dużo wcześniej.

trądzik różowaty

Czym objawia się trądzik różowaty?

Trądzik różowaty sprawia, że drobne naczynka na policzkach, nosie i czole oraz brodzie powiększają się i skóra staje się w tych obszarach mocno zaczerwieniona. Choroba posiada kilka etapów. Najpierw mamy do czynienia z rumieniem przejściowym wywoływanym przez czynniki zewnętrzne. Rumień przejściowy przechodzi z czasem w stadium rumienia utrwalonego, czemu towarzyszą często pęknięte naczynka. Z czasem mogą pojawić się również chorobowe grudki i krosty. Najbardziej poważne stadium to przerostowe zgrubienie nosa, które dotyczy jednak przede wszystkim mężczyzn.

To nie cera trądzikowa. To trądzik różowaty! 

Trądzik różowaty jest niezakaźną przewlekłą chorobą skóry. Przyczyny jego powstawania nie zostały jeszcze ostatecznie wyjaśnione. Zdecydowanie bardziej narażone są na nią osoby o jasnej karnacji. Choć na temat przyczyn choroby brak jednoznacznych opinii, udało się ustalić kilka czynników, które mogą wpłynąć na jego pojawienie się:

  • predyspozycje genetyczne,
  • nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
  • zaburzenia naczynioruchowe, czyli wzmożona aktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy,
  • niektóre czynniki środowiskowe. 

Choroba dużo częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i często wiąże się z chorobą tarczycy lub rozwija się na podłożu tendencji do pajączków. Oto czynniki środowiskowe, które mogą wpłynąć na rozwój trądziku różowatego:

  • stres i silne emocje,
  • alkohol, zwłaszcza czerwone wino,
  • papierosy, nadmiar mocnej kawy i herbaty,
  • zbyt gorące i ostre potrawy,
  • produkty mleczne i czekolada,
  • nagłe zmiany temperatury,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry. 

Te czynniki mogą wpływać na zaostrzenie stanów zapalnych skóry. Trudno całkowicie wyleczyć trądzik różowaty – leczenie jest długotrwałym procesem i jego przebieg zależy od stopnia zaawansowania choroby. Właściwa pielęgnacja skóry i leki dermatologiczne z pewnością mogą złagodzić jego objawy.

Odpowiednia pielęgnacja jest najważniejsza

Osoby, które już w młodości mają tendencję do czerwienienia się skóry twarzy i pękających naczynek, powinny jak najwcześniej postawić na właściwą pielęgnację skóry. Cera trądzikowa wymaga bardzo delikatnych kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej i naczynkowej. Domowe zabiegi pielęgnacyjne odgrywają niezwykle ważną rolę w profilaktyce tej choroby. Odpowiednio dobrane preparaty mogą złagodzić objawy trądziku takie jak zaczerwienienia i stan zapalny oraz zapobiegać przesuszeniu i podrażnieniu skóry.

kremy i zabiegi na trądzik różowaty

Używaj wyłącznie łagodnych kosmetyków

Postaw na naturalne kosmetyki bez barwników, konserwantów i substancji zapachowych. Muszą być one bogate w substancje łagodzące i ochronne, wzmacniające kruche naczynia włosowate. Cera trądzikowa dobrze znosi kosmetyki z ekstraktami roślinnymi, które uszczelniają naczynia krwionośne i zwiększają ich elastyczność. Trądzik różowaty wymaga również stosowania preparatów z witaminami, szczególnie C i K, diosminą i hesperydyną, które pomagają zminimalizować rumień. Do mycia używaj środków myjących bez mydła. Idealnie sprawdzą się żele dermatologiczne, mleczka, płyny micelarne czy delikatne oczyszczające olejki, takie jak olejek owsiany Essente Shower Micellar Oil. Używaj również ciepłej, ale nie zbyt gorącej wody, najlepiej przegotowanej lub mineralnej, szczególnie jeśli woda w Twoim kranie jest bardzo twarda. Nie stosuj preparatów z alkoholem, które ściągają i wysuszają skórę. Również twoje kosmetyki kolorowe powinny być dedykowane cerze trądzikowej. Doskonale sprawdzą się tu lekkie kremy tonujące na dzień, takie jak Essente BB, przeznaczone do wrażliwej i atopowej skóry.

Stosuj delikatny peeling

Raz na dwa tygodnie możesz zrobić delikatny - najlepiej enzymatyczny - peeling twarzy. Taki zabieg stymuluje komórki do odnowy, dzięki czemu skóra staje się bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Po zabiegu nie zapomnij o odpowiednim nawilżeniu. Stosuj wyłącznie preparaty przeznaczone do cery naczynkowej i z trądzikiem różowatym, mogą być to dermatologiczne kremy lub odżywcze serum. Takie kosmetyki zawierają składniki łagodzące zaczerwienienia i pieczenie skóry oraz wzmacniają naczynka.

peeling na trądzik różowaty

Dbaj o skórę regularnie 

Cera trądzikowa może być trudna w pielęgnacji. Wymaga dużej cierpliwości i systematyczności. Z pewnością warto jednak wyrobić sobie te nawyki jak najwcześniej, ponieważ dzięki nim możesz sprawić, że trądzik różowaty będzie miał łagodniejszy przebieg. Dbaj o skórę, regularnie ją odświeżając, szczególnie podczas upałów i w czasie podróży. 

Chroń skórę przed promieniowaniem UV

Słońce to jeden z głównych czynników, który nasila objawy trądziku. Na co dzień powinnaś stosować odpowiednie kremy z filtrem, natomiast w miejscach wysokiego nasłonecznienia sięgaj po najwyższą ochronę. 

Zadbaj o swoje samopoczucie

Trądzik różowaty należy do tych dolegliwości, których nie warto zaniedbywać. Może mieć on negatywny wpływ na poczucie naszej atrakcyjności, zmiany chorobowe da się jednak ukryć odpowiednimi kosmetykami. Warto w tym celu stosować produkty, które będą potrafiły ukryć zaczerwienienia skóry, optycznie redukując trądzik. W końcu nasze dobre samopoczucie i brak stresu są tu kluczowe.

zabieg na trądzik różowaty

Skorzystaj z pomocy lekarza

Jeśli objawy trądziku będą się nasilać, warto poszukać pomocy u dermatologa, który może zalecić odpowiednie leczenie miejscowe. Istnieje kilka leków na trądzik różowaty, które powinny złagodzić objawy i pomóc w doprowadzaniu skóry do właściwej formy. Jeśli stan zapalny jest bardzo nasilony, lekarz może przepisać również antybiotyk. Możesz również zdecydować się na laserowe leczenie trądziku. Pamiętaj jednak, że ani leki, ani laser nie leczą choroby, a jedynie niwelują jej objawy, dlatego jeżeli nie będziesz odpowiednio pielęgnować skóry, po jakimś czasie zmiany mogą pojawić się ponownie. 

Co jeszcze pomaga w walce z trądzikiem różowatym?

Cierpiąc na trądzik różowaty, musisz unikać czynników, które nasilają jego objawy. Dobrze dobrane produkty do pielęgnacji skóry to nie wszystko. Powinnaś zredukować stres i zadbać o właściwą dietę. Wyłącz z jadłospisu ciężkostrawne i pikantne potrawy, wysokoprzetworzoną żywność i fast foody. Niekiedy warto też zrezygnować z mocnej kawy i czekolady. Nie pij zbyt gorących napojów i unikaj sauny oraz basenu. Chroń skórę przed mrozem, wiatrem i zbytnim nasłonecznieniem i pij przynajmniej 2 litry wody dziennie. 

Trądzik różowaty – warto działać profilaktycznie

Cera trądzikowa jest niezwykle wrażliwa i łatwo ja podrażnić. Bardzo często silnie reaguje na stosowane na niej produkty. Trądzik różowaty ma różne stadia rozwoju i może zaatakować oczy lub doprowadzić do nieestetycznych zmian na skórze. Właśnie dlatego warto zająć się nim na jak najwcześniejszym etapie, by nie doprowadzić do pogorszenia stanu skóry. Dobrze dobrane produkty do pielęgnacji mogą wyraźnie złagodzić objawy trądziku oraz zminimalizować ryzyko jego rozwoju, warto więc działać już w przypadku zaobserwowania początkowych zmian.

pixel