Jak pielęgnować zarost? Poradnik dla mężczyzn z brodą
Broda zdecydowanie wróciła do łask. Wielu aktorów może pochwalić się bujnym zarostem – wystarczy wymienić Brada Pitta, Jasona Momoę, Bradleya Coopera czy Bena Afflecka, którzy pokochali swój brodaty image. Coraz więcej brodaczy widzimy też na naszych ulicach. I nic dziwnego – mężczyzna z brodą to synonim męskości i dojrzałości, a jak wiadomo, kobiety uwielbiają takie połączenie. Oczywiście broda, niezależnie od stylu, musi być zadbana i wypielęgnowana, bo tylko wtedy będzie się efektownie prezentować.
Dlaczego trzeba pielęgnować zarost?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na kilkudniowy zarost, kozią bródkę czy pełną brodę w typie drwala, nigdy nie możesz zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim musisz zadbać o zdrowie i kondycję Twojej skóry i zarostu. Tylko zadbane i zdrowe włosy stworzą atrakcyjną brodę. Pielęgnacja zaczyna się w momencie, gdy skończysz golenie. Broda powinna być dobrze wystylizowana i regularnie modelowana – tylko wtedy wygląda modnie i elegancko. Bez trudu znajdziesz bardzo dużo produktów do pielęgnacji zarostu. Jak używać ich we właściwy sposób? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Co powinien zawierać zestaw do pielęgnacji brody?
Profesjonalny zestaw do pielęgnacji brody powinien zawierać kilka podstawowych elementów:
- olejek do brody,
- balsam,
- pomadę,
- szampon i mydło,
- grzebień lub szczotkę,
- nożyczki.
Taki zestaw powinien być oczywiście dopasowany do konkretnej brody i indywidualnych potrzeb Twojej skóry.
Olejek do brody, czyli niezbędna pielęgnacja skóry i włosów
Olejki do brody pielęgnują skórę twarzy i włosy. Olejek do brody możesz stosować raz lub nawet dwa razy dziennie, ale w niezbyt dużych dawkach. Najlepiej rozprowadzać go specjalną szczotką. Dzięki niemu włosy stają się miękkie, posłuszne, łatwe do rozczesywania i przede wszystkim bardziej błyszczące. Poza tym pięknie pachną z uwagi na zawartość olejków eterycznych – jest to jeden z powodów, dla których nie powinno używać się ich w zbyt dużej ilości. Skoro już o tym mowa, sam możesz wybrać taki zapach, jaki Ci odpowiada. Do wyboru masz olejek klasyczny lub takie z bardziej ekstrawaganckimi nutami zapachowymi. Pamiętaj, by zawsze stosować olejek na czystą brodę. Nie wolno też przesadzać z tym kosmetykiem – częste nakładanie olejku w ciągu dnia spowoduje zbyt duże natłuszczenie zarostu.
Balsam do brody – zalety olejku i pomady w jednym produkcie
Dlaczego warto używać balsamu do brody? Balsamy do brody łączą w sobie zalety olejku i pomady. Zawierają składniki, które pielęgnują skórę, wygładzają włosy i sprawiają, że broda ładnie pachnie, ale również delikatnie utrwalają kształt i ujarzmiają włosy. Balsam idealnie nadaje się do dłuższej brody. Jeśli jednak masz bardzo krótką brodę, dobrze pielęgnować ją olejkiem, natomiast bardzo długie wąsy zwykle wymagają mocnej pomady, zwłaszcza kiedy Twoim celem jest ekstremalne utrwalenie. Balsam do brody idealnie sprawdzi się w przypadku lekkiego lub średniego utrwalania. Jest bardzo wszechstronny i łatwy w użyciu, doskonale pielęgnuje skórę i włosy, ale potrafi je również ujarzmić. Jeśli masz wyjątkowo suche i matowe włosy, przed użyciem balsamu możesz nałożyć również trochę olejku i rozprowadzić go na skórze i zaroście grzebieniem lub szczoteczką do brody, a następnie poczekać aż się wchłonie. Najlepiej zrobić to bezpośrednio po umyciu. Balsamu do brody można używać raz dziennie. Dzięki niemu uzyskasz miękkość i atrakcyjny połysk włosów oraz wymodelujesz i utrwalisz kształt. Balsam sprawdzi się jednak przede wszystkim w przypadku krótszej brody, bo nie utrwala tak mocno jak pomada – ale za to może być codziennie stosowany.
Wosk i pomady do brody – gwarancja idealnej stylizacji
Wosk do stylizacji brody występuje w wariantach o różnym stopniu utrwalania, ale nawet najlżejszy poziom wzmacnia kształt brody bardziej niż balsam. Wosk nadaje się również do podkręcania wąsów i idealnie sprawdzi się w przypadku długiej, gęstej i kręconej brody. Pomady możemy podzielić na wodne, woskowe i kremowe, z których każda ma nieco inną konsystencję i daje trochę inny efekt stylizacyjny. Pomada służy do ujarzmiania i układania włosów, nadaje im również połysk i miękkość.
Mydło i szampon do brody
Przynajmniej raz w tygodniu musisz dokładnie umyć brodę specjalnym mydłem. Mydło usunie pozostałości pomady i balsamu oraz drobinki suchej skóry, kurz i zabrudzenia. Mydło do brody doskonale się sprawdzi, jeśli używasz dużo pomady i wosku. To obowiązkowy kosmetyk dla osób, które podczas wykonywania pracy narażają brodę na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Mydło w tym przypadku sprawdzi się idealnie. Szampon do brody przeznaczony jest do częstszego mycia niż mydło. Doskonale odświeży brodę i zmyje z kurz i zabrudzenia. Szampon możesz stosować niezależnie od mydła przynajmniej 2 razy w tygodniu. Powinieneś używać go wtedy, kiedy Twoja broda jest lekko brudna, natomiast po użyciu pomady i wosku warto zdecydować się na mydło. W przypadku brody nie warto wybierać standardowych szamponów do włosów – te na brodzie są zwykle twardsze i grubsze, często też bardziej się puszą, dlatego przyda się im odpowiednia pielęgnacja.
Odżywczy krem do brody
Po umyciu brody warto odżywić włosy i skórę pod nią. Możesz zdecydować się na krem do brody lub serum. Kremy do brody często stworzone są na bazie olejku jojoba i olejku migdałowego, zawierają masę witamin, takich jak A, B i E. Pielęgnują więc skórę i regulują produkcję sebum, posiadają także dodatkowe substancje odżywcze, ochronne i nawilżające.
Szczotka, grzebień i nożyczki do brody
Szczotki do brody są przeznaczone do wyczesywania i czyszczenia brody. Szczotka do brody rozprowadza naturalne sebum na całej długości włosów, idealnie nadaje się również do nakładania olejków. Najczęściej wykonuje się je z włosia dzika. Szczotki nie tylko rozprowadzają nałożony olejek, ale również masują skórę twarzy, co działa kojąco i pobudza ukrwienie. Idealnie nadają się do krótkiej i średniej brody. Z kolei grzebień do brody sprawdzi się wtedy, gdy szczotka jest zbyt delikatna. Doskonale rozplącze niechciane skręty i zadba o stylizację wąsów. Ostatnim spośród przydatnych akcesoriów są nożyczki, które powinny być przede wszystkim bardzo ostre. Do długiej brody potrzebujesz nożyczek z dłuższymi krawędziami tnącymi. Istnieje kilka rodzajów nożyczek do brody, które warto dobrać do jej długości oraz efektu, jaki chcesz uzyskać.
Broda z klasą
Marzysz o bujnym i efektownym zaroście? Musisz być cierpliwy i systematyczny. Pielęgnacja brody to nie lada wyzwanie. Odpowiednie kosmetyki i akcesoria z pewnością Ci w tym pomogą. Olejki, balsamy i kremy sprawią, że broda będzie miękka, błyszcząca i pachnąca oraz idealnie wymodelowana. Efektowny zarost to zdrowe włosy i skóra. Przy odpowiedniej pielęgnacji nawet długa broda będzie prezentować się bardzo elegancko i efektownie.